VÁKUOVÉ BANKOVANIE

BANKOVANIE (CUPPING)

 

Bankovanie (Cupping) je staroveká čínska technika, pri ktorej je na povrch kože priložená špeciálna banka, v ktorej je po priložení vytvorený podtlak (buď tým, že sa banka vopred nahreje a pri jej ochladení v nej poklesne tlak, alebo je vzduch z časti odsatý). Po priložení banky na telo je koža a povrchová vrstva svalov vtiahnutá dovnútra a držaná v banke. V niektorých prípadoch môže byť bankou pohybované, zatiaľ čo podtlak na koži je aktívny, to spôsobuje miestne naťahovanie kože a svalov ("kĺzavé bankovanie"). Tento postup má vzťah k masážnej technike vykonávanej rýchlym stláčaním kože pozdĺž chrbta. V praxi je koža stláčaná v niektorých špecifických bodoch.

Bankovanie je metódou známou už od staroveku. Používal ju už rímsky lekár Galenus v roku 120 nášho letopočtu. Bankovanie dokáže odstrániť bolesti chrbtice a celého pohybového aparátu, ovplyvňuje i funkciu vnútorných orgánov. Terapia pomocou bankovania je jedinečná tým, že máloktorá metóda docieli tak intenzívneho prekrvenia masírovaného tkaniva. Už po jednom zákroku sa môže dostaviť neočakávaná úľava. Použitie baniek môže byť rôznorodé. Možno ho kombinovať s inou technikou masáže, alebo ich prikladať na akupresúrne body a tým stimulovať meridián. Bankovanie dosahuje tiež skvelých účinkov pri liečbe rôznych opuchov. Po prvej aplikácii baniek je niekedy možné, že na tele zostanú v miestach, kde boli banky priložené, červené „modriny“, tie však nie sú nebezpečné a počas niekoľkých dní sa samé stratia. Bankovanie je možné aplikovať na chrbát, podbruško, lakeť, bedrové kĺby, kolená alebo chodidlá a členky. Pri bankovaní sa organizmus prehreje a uvoľní. Urýchli sa krvný obeh a telo bude rýchlejšie vylučovať škodliviny. Bankovanie je jedna z mála masážnych metód, ktorá je odporúčaná i pri chorobe. Pri zvýšenej teplote sa banky môžu napr. prikladať na pľúca a priedušky a tým dochádza ku zlepšeniu dýchania.

 

Bankovanie (vákuoterapia) je vysoko účinná masážna a liečebná technika, ktorá sa začína rozširovať i v dnešnom modernom svete.

Sada je tvorená 24 plastovými bankami s rôznou veľkosťou, 8 magnetickými ihlami a jednou veľkou vákuovou pumpou. Táto sada pre bankovanie v sebe kombinuje tradičnú bankovaciu terapiu s magnetoterapiou. Použitie týchto baniek je oveľa bezpečnejšie, jednoduchšie ako aplikácia klasických baniek, pretože nie je potrebné na vytvorenie podtlaku používať oheň, ale stačí použiť dodávanú vákuovú pištoľ, vďaka ktorej z baniek vysajeme vzduch a vytvoríme tak v nich podtlak. Vďaka tejto vákuovej pumpe je ešte zvýšená účinnosť celej terapie.

Banku stačí priložiť na požadované miesto a potom k banke pripojiť vákuovú pumpu. Pomocou pumpy odsajeme z baniek vzduch a vytvoríme tak v nich podtlak. Rovnaký postup opakujeme pre ďalšie banky. Niektoré banky sú doplnené magnetickými ihlami, takže okrem účinkov bankovania môžeme vykonávať tiež liečivú magnetoterapiu, čo je ďalšia veľmi účinná a niekoľko storočí používaná liečebná terapia.

 


Indikácie:
Odstraňuje blokády a stuhnuté svaly

Zlepšuje prekrvovanie svalových tkanív a buniek 

Detoxikuje organizmus 

Priaznivo pôsobí na lymfatický systém 

Priaznivo ovplyvňuje problémy so zažívaním 
Odstraňuje problémy s močovým mechúrom
Pomáha pri gynekologických problémoch alebo vynechaní periódy 
Prináša úľavu pri astme, zápaloch priedušiek, kašli 
Pôsobí proti opuchom a bolestiach nôh
Pomáha pri nádche alebo iných ochoreniach

Pomáha pri migrénach 


Kontraindikácie:

Trombóza
Kŕčové žily

Gangréna

Otvorené rany alebo hnisavá infekcia

Hemofília/krvácavosť/

Gynekologické krvácanie, vynechávanie menštruácie a nepravidelná menštruácia