ELEKTROLIEČBA

Elektroliečba patrí k fyzikálnej terapii, pri ktorej sa využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie.
 
ELEKTROSTIMULÁTOR GLOBUS Fit & Beauty je profesionálny elektrostimulátor pre náročných užívateľov. Obsahuje rozsiahlu škálu 389 programov a pokrýva tak väčšinu dôležitých sektorov pre elektrostimuláciu: od kozmetických programov po fitness programy. Od stimulácie TENS po inovatívne prúdy G-Pulse s radom ošetrenie porovnateľných s najlepším profesionálnym vybavením dostupným na trhu. Prístroj Fit & Beauty obsahuje tiež programy tvárové, vaskulárne, kondičné aj kozmetické. 

Efekt prístroja:
• spevnenie a formovanie svalstva
• relaxácia svalstva
• zväčšenie svalovej hmoty
• aeróbne aj anaeróbne fitness
• prevencia kŕčov
• odstránenie opuchov
• lipolýza
• masáže tonifikačné, relaxačné, energizujúci
• formovanie poprsia
• lifting tváre
• odstránenie bolestí
• ošetrenie celulitídy a strií
• vyhladenie vrások a jaziev
• spevnenie nechtov
• biopeeling
 

Elektrostimulácia prúdmi TENS

Elektroliečba TENS prúdmi ( Trancsutaneous Electrical Nerve Stimulation -Transkutánna elektrická stimulácia nervov) je selektívna stimulácia širokých vlákien periférnych nervov, ktorá uprednostňuje uzavieranie vstupu pre impulzy bolesti a zvyšuje uvolňovanie endorfínov, čím znižuje intenzitu bolesti. TENS spočíva v stimulácii nervov, svalov a buniek cez povrch pokožky prostredníctvom slabého elektrického prúdu, ktorý spôsobuje, že mozog produkuje endorfíny a iné prírodné tlmiče bolesti. Práve preto, sa tento druh elektroliečby v praxi osvedčil ako efektívna liečba fyzickej bolesti bez medikamentov a vedľajších efektov. Uvedený systém TENS je vhodný na liečbu rôznych neurologických, ortopedických, interných a iných ochorení sprevádzaných bolesťou a zvýšeným, alebo zníženým svalovým napätím. Súhrnne, vysokofrekvenčné impulzy sú účinné pri blokácii nervovej dráhy a nízkofrekvenčné impulzy pri stimulácii sekrécie endorfinu. V režime TENS teda usilujeme o liečbu vážnej a chronickej bolesti spôsobenej muskuloskeletálnymi príčinami.

Znížovanie bolesti po použití prúdov TENS je vyvolané týmito faktormi:

a)teória kontroly brány - pokiaľ sa zastavia elektrické signály, ktoré do mozgu prenášajú informácie o bolesti, zastaví sa tiež vnímanie bolesti.

b)vylučovanie endorfínov - endorfíny sú opiáty prirodzene produkované telom pre zvládnutie bolesti a môžu pôsobiť ako na kostnú dreň, tak na mozog, sú to veľmi účinne analgetiká. TENS môže zvýšiť prirodzenú produkciu endorfínov a tým pôsobí kladne na nižšie vnímanie bolesti.

c)rôzne sedatívne účinky vo väzbe na kmitočty - v závislosti na používaných kmitočtoch sa môže objaviť okamžitý úľavový účinok bez dlhodobého vplyvu(vyššie kmitočty), alebo postupnejšie účinky s dlhodobejším vplyvom(nižšie kmitočty).

 

Elektrostimulácia prúdmi EMS

EMS liečba (Electrical Neurotransmuscular Stimulation) je často používaná na zlepšenie zdravotného stavu, pri športe, rehabilitácii. Pôsobí i protistresovo na bunkovú revitalizáciu. Zároveň slúži k tzv. parciálnemu formovaniu postavy. Pomocou špeciálnych programov dochádza k stimulácii svalových vlákien v danej oblasti, a tým k veľkému energetickému výdaju, ktorého by človek nebol schopný za daný okamih obyčajným cvičením. Tento energetický výdaj sa prejavuje na úkor okolitého tukového tkaniva. Dochádza k spevneniu svalového základu a k redukcii tukových vankúšikov. EMS prúdy majú taktiež nezastupiteľné postavenie pri odstraňovaní estetických chýb tváre, dekoltu, prsníkov, strií, jaziev a nechtov.

Pasívne cvičenie - EMS prúdmi, dokáže redukovať úpadok spôsobený aj lokálnym nervovým zakrnením a lokálnou nervovou mŕtvicou. Pomocou jeho aplikácie si organizmus nájde nový spôsob ako zabrániť bolesti.

 

Elektrostimulácia mikroprúdmi MENS

V porovnaní s bežnou elektrostimuláciou, ktorá využíva elektrický prúd v miliampéroch (mA), mikroprúdová elektrostimulácia využíva prúd s intenzitou v rozpätí 10 a 500μA (mikroampér, t.j.milontina ampéra). Početné štúdie preukazujú, že prúd v mikroampéroch patrí medzi tie, ktoré zvyšujú syntézu APT(APT- chemická zlúčenina a univerzálny zdroj energie pre bunku). Dĺžka liečby zvyčajne nepresahuje 15-30 minút u prvej fázy a 5-10 minút u druhej. MENS predstavujú zaujímavú liečbu, ktorú je možné použiť u rôznych patológií a ich  použitie s inými prístrojovými druhmi liečby ako laser a TENS, môže priniesť vynikajúce klinické výsledky, ktorých je možné zvyčajne len ťažko dosiahnuť.

 

Indikácie : pri rôznych nervových či svalových bolestiach, reumatizme mäkkých častí, chorobe kĺbov, pri liečbe skolióz, bolesti hlavy a migrén, pri cervicobrachiálnom syndróme, lumboischiadickom syndróme, rôznych artrózach, epikondylitídach a pod.. Zlepšuje krvnú cirkuláciu a výživu tkanív, tlmí zápalovú aktivitu, bolesť a uľahčuje úpravu pohybových funkcií. Elektroliečba má analgetický (tlmiaci bolesť), myorelaxačný, spasmolytický (uvoľňujúci kontrakciu svalu), hyperemický (zvyšujúci prekrvenie), antiedematózny (protiopuchový) účinok.

 

 

Kontraindikácie:

-nestanovená diagnóza, implantované kovové elektródy v prúdovej dráhe, metastatické procesy, gravidita, čerstvé kožné infekcie a defekty kože v mieste priloženia, nesúhlas pacienta, kardiostimulátor, horúčka, kachexia, v oblasti štítnej žľazy a laryngu, stavy po rádioterapii a RTG terapii, porucha citlivosti, TBC ložiská.