ÚČINKY A PRÍNOS MASÁŽE

ÚČINKY MASÁŽNYCH TERAPIÍ

Lekársky výskum ukázal, že priaznivé účinky masáže zahŕňajú úľavu bolesti, zmierňujú účinky úzkosti a depresie a dočasne znižuje krvný tlak a tep. Teórie o tom, čo masáž dokáže obsahujú napríklad aktiváciu parasympatického nervového systému, čo môže stimulovať uvoľnenie endorfínov a serotonínu, prevenciu fibrózy alebo tkaniny jazvy, zlepšenie toku lymfy a zlepšenie spánku. 

Účinky jednej dávky masáže

Úľava bolesti: Úľava od bolesti spôsobenej muskuloskeletálnym poranením a inými príčinami, je považovaná za hlavný priaznivý účinok masáže. V jednej štúdii bolo dokonca dokázané, že pacienti s rakovinou po masáži pocítili úľavu od bolestivých symptómov.  Akupresúra alebo tlakové body masáže môžu byť priaznivejšie než klasická švédska masáž na zmiernenie bolesti chrbta. 

Stav úzkosti: Masáž sa ukázala ako prostriedok na zníženie stavu úzkosti a ako prechodne opatrenie pri stresovej situácii.

Krvný tlak a pulz: Bolo preukázané, že masáž dostatočne znižuje krvný tlak a pulz.

Iné: Masáž taktiež stimuluje imunitný systém zvýšením lymfocitov periférnej krvy. Ale, tento účinok pozorovali iba pri aromaterapickej masáži, ktorá zahŕňa sladký mandľový olej, levanduľový olej, cyprusový olej a sladký majoránový olej. 

Účinky viacerých dávok masáže

Úľava bolesti: Masáž s kombináciou s cvičeniami, môže pomôcť pri chronickej bolesti spodnej časti chrbta. Okrem toho bolo preukázané, že masáž zmierňuje bolesť počas niektorých dní alebo týždňov po liečbe, resp. masáži.

Príznak úzkosti: Masáž preukázala zníženie príznakov úzkosti u osôb, ktoré sú všeobecne náchylné k úzkosti.

Depresia: Masáž sa ukázala ako prostriedok na redukovanie subklinickej depresie.

Choroby: Masáž, ktorá zahŕňa strečing preukázala v menšej štúdii, že pomáha pri spastickej diparézii vyplývajúcej z mozgovej obrny.