Mechanoterapia

 

  • Reflexná masáž je založená na princípoch reflexov, ktoré sú uložené v rukách a nohách, a sú spojené s každým orgánom, žľazou, respektíve s každou časťou tela.Je forma špeciálnej reflexnej terapie, pri ktorej sa liečebný zásah vykonáva predovšetkým cestou nervových spojov a zakončení v oblasti zvolených reflexných oblúkov. Ide o manuálny liečebný zásah na povrchu tela, a to v miestach ochorením vyvolaných reflexných zmien.
  • Trigger point terapia. Niekedy je zamieňaná s tlakovo bodovou masážou. Ide o vyradenie bodov, ktoré môžu spôsobovať lokálnu bolesť ako napr. bolesti hlavy alebo iných častí tela. Fyzický tlak, vibrácie alebo iné liečby aplikované na tieto body zmierňujú myofasciálnu bolesť. Tieto body boli prvýkrát objavené a zmapované Janet G. Travell (doktorka presidenta Kennedyho) a Davidom Simonsom
  • Myofasciálna masáž je technika uvoľňovania a naťahovania šľách a svalov stláčaním bodov čím sa eliminuje bolesť a svalové napätie
  • Lymfatická  masáž, ktorá sa používa v lekárskom odvetví a zahŕňa dekongestívnu terapiu používanú pri lymfedéme, ktorá môže byť použitá v kombinácii s liečbou rakoviny prsníka.
  • Rolfing technika pôvodom z USA. Pomocou dotykovej mobilizácie hlbkových spojivových tkanív – „fascií“ a navodzovaním efektívnejších koordinačných vzorcov, ROLFING obnovuje prirodzené vyváženie tela v gravitácii.
  • Kladenie baniek (bankovanie) : tu sa používajú vákuové banky, ktoré kompresiou vyvíjajú podtlak na kožu a podkožie. Pôsobia nepriamo cez jednotlivé reflexné zóny na príslušné orgány.